• گروه فقهی

  • 1396/04/19 13:12:53
  • تعداد بازدید: 716

النّظرالثاقب و نیل الطالب

النّظرالثاقب و نیل الطالب

کتاب "النظر الثاقب و نیل الطالب" با تدوین و مقدمه حضرت آیت الله شمس الدین نجفی

مقدمه کتاب:

آیت الله تهرانی اعلی الله مقامه و رفع فی الخلد اعلامه از اجلاء ، از علماء اسلامی و از اعاظم نویسندگان نامی و از ذخایر پر ارج امامیه اثنی عشریه و از از احیا کنندگان آثار شیعه می باشد.

آیت الله حاج شیخ آقا بزرگ تهرانی

وی از شاگردان نخبۀ محقق شهیر آخوند خراسانی صاحب کفایة الاصول و مرحوم شریعت اصفهانی و سیّد یزدی صاحب عروة الوثقی و میرزا محمّد تقی شیرازی رضوان الله علیهم وسائر فحول و ارکان زمان خود بوده است.

جلد النظرالثاقب چاپ قدیم

او در علوم متنوعه از قبیل فقه،اصول، رجال ، تراجم و ادبیات مقامی رفیع داشته ، و از جهت ملکات فاضله و اخلاق حمیده و مراتب زهد وتقوای و خصائص پسندیدۀ انسانی مقدم بر اَقران و محضرش برای ارتمندان سازنده و آموزنده و برکت آفرین بوده و بسیاری از حسن معاشرت این نفس زکیّه بهره های معنوی فراوان برده اند.

جمعی از علماء بزرگ و مراجع عالیمقام از این فرزانۀ دوران اخذ اجازه نموده اند.

از آن جمله است فیلسوف کبیر علّامه طبا طبائی صاحب (تفسیر المیزان) ونیز مرجع معظم جهان تشیّع حضرت آیت الله العظمی بروجردی قدّس سرّه هما.

و میان این دو شخصیت ، مودتی دیرینه که به دوران شرکت هر دو بزرگوار در مجلس درس اصول آخوند خراسانی و بحث رجال شریعتِ اصفهانی بر می گشت پیوسته برقرار بوده است.

و خود این مرحوم نیز طبق سنت رایج بین علماء ، از رجال بزرگی مانند محدث شهیر حاج میرزا حسین نوری(صاحب مستدرک الوسائل) و شیخ طه نجف(اتقان المقام) و سید حسن صدر و دیگر دانشمندان بلاد مختلفه اسلامی دریافت اجازه کرده است.

آثار علمی و قلمی این عالم گرانقدر، بخصوص دائرة المعارف ذیقیمت او (الذریعه الی تصنیف الشیعه) در (25) مجلد که حدود سی سال در تألیف و تدوین آن رنجها برده و زحمتها کشیده، مایۀ افتخار و مباهات جامعه تشیع و سرافرازی سلسلۀ جلیلۀ علماء اسلامی است و همواره جاودان و تابان خواهد ماند.

تقریظ شایسته م متین آیت الله حاج شیخ محمد حسین کاشف الغطاء قدّس سرّه از دوستان و اصدقاء بسیار صمیمی و نزدیک این مرحوم بوده در طلیعه مجلد اول(الذریعه) زینت بخش است، و در آن که بتاریخ شوّال(1341) تحریر گردیده ، از مؤلّف بزرگوار با عبارات (العلّامة الحبر ، جامع العلم و الورع ، و محیی السنة و ممیت البدع ، اَخینا و خلیلنا فی الله ، الشیخ آقا بزرگ الطهرانی) یاد کرده است.

و جای تأسف اینکه اگر چه شرح حال این اسوه علم و تقوا و عنصر بارز کوشش و تلاش ، به همت بعضی از نویسندگان حق شناس در کتابی جداگانه منتشر شده ، لکن هنوز هم مانند خیلی از شخصیتها برای عامۀ مردم مجهول و ناشناخته می باشد ، و تنها جمعی از خواص بر مقام و منزلت وی آگاهی پیدا کرده اند.

سزاوار است در این هنگام که تا حدی عصر شکوفائی علم و فرهنگ و فصل واشتیاق به آشنائی با دانشمندان اَدوار و قرون می باشد ، برای این شخصیت فراموش شده نیز کنگره و یا دوه ای تربیت یابد ، و آثار ارزنده و خدمات شایانی که حاصل قریب یک قرن عمر با برکت اوست بطرزی بایسته و مناسب معرفی گردد.

و ناگفته نماند که مطالبی شیرین و خاطراتی جالب و شنیدنی ، از زوایای این عالم جلیل ، از زبان خود آن بزرگوار در نجف اشرف توسط حضرت استاد آیت الله نجفی تدوین کننده همین کتاب (النّظرالثاقب) در خلال دروس و مباحث فقهی معظم له ، عنوان شده که برای بسیاری از طلاب و فضلا جذاب  ودلنشین بوده است ، و البته توسط جمعی از دانشجویان و طلاب علاقمند نیز ضبط و یاداشت گردیده ، که شاید بعون الله تعالی در جزوه ای مستقل برای مزید فائده و تعمیم فیض چاپ ومنتشر شود.

صاحب (الذریعه) در (11 ربیع الاول 1293) هجری قمری متولد، و در سال(1313) یعنی حدود بیست سالگی به حوزه نجف اشرف وارد ، وپس از فوت استاد بزرگوارش محقق خراسانی در سال (1329) بسامراء حرم مقدس امامین عسگریین(ع) مهاجرت و به حلقۀ درس زعیم عصر خود میرزا محمد تقی شیرازی حاضر شده ، و پس از سالیانی همراه استادش میرزای شیرازی به نجف منتقل، و تا آخر عمر بفیض جوار آستان قدس علوی (ع) نائل آمد.

و سر انجام در (13) ذی الحجة سال(1389) هجری در سن حدود (97) سالگی دعوت حق را اجابت گفته و در همانجا در اطاق کتابخانه شخصی خود مدفون گردید.

حشره الله و ایانا مع موالینا المعصومین علیهم صلوات الله الحق المبین

ناشر                                     

جمادی الثانی 1412 - بهمن 1370  

تصاویر تقریظ و اجازه روائی از صاحب (الذریعه) به آیت الله نجفی:

تصاویرتقریظ و اجازه روانی از صاحب (الذریعه) به آیت الله نجفی

تصاویرتقریظ و اجازه روانی از صاحب (الذریعه) به آیت الله نجفی